Rovno na obsah Rovno na menu
Obec Skalité
obec
Skalité

História klubu

Prvopočiatky

Biatlon je trieda v živote športu, pretože mal a stále má použitie v každodennom živote. Jaskynné kresby boli nájdené v Nórsku asi v období pred 5000 rokmi, dali nám najskoršie záznamy z lyžovania a nosenia zbrane na poľovanie alebo zápasenie.

Historické záznamy z Ázie tiež hovoria o "koňoch s krídlami", stopy poľovníkov prenasledovali zvieratá hrajúce sa na snehu.

Základy biatlonu

Prvé historické záznamy biatlonových pretekov sa nachádzali v mieste blízko Švédsko-Nórskych hraníc v roku 1767, medzi pohraničnou armádou týchto dvoch krajín. Všeobecný vývoj v biatlone pokračoval priamo, poľovanie a vojnový stav do času keď došlo ku športovej demonštrácii sa prvé ZOH v roku 1924 Chamonix vo Francúzsku niesli pod menom vojenská hliadka. Od vtedy biatlon utrpel veľa dramatických zmien, vrátane prístupu na ZOH v Squaw Valley (USA) a zmene malorážky (22 palcový kaliber) v roku 1978.

Biatlon v našich končinách

Biatlon je v súčasnosti najúspešnejším slovenským zimným športom.

Vzhľadom k náhlemu nárastu propagácie biatlonu by sa mohlo zdať že je to nové športové odvetvie, ktoré sa u nás rozvíja len v posledných niekoľkých rokoch. Nie všetci však vedia, že biatlon sa u nás rozvíjal od konca štyridsiatych rokov. Ťažko by ste ho však hľadali v kronikách a novinových výsledkoch pod týmto názvom. V bývalom Československu sa biatlon skrýval za názvom Sokolovské preteky brannej zdatnosti a letný biatlon mal pomenovanie Dukelské preteky brannej zdatnosti. Obidve tieto obľúbené masové disciplíny, ktorých sa zúčastňovalo množstvo pretekárov vo všetkých vekových kategóriách, zastrešovali masovo-branné športy Zväzarmu.

Biatlon na Skalitom

Biatlon sa v Skalitom začal naplno rozvíjať len v 90-tych rokoch. Do vtedy sa viac preferoval klasický beh na lyžiach, ktorý tu fungoval od roku 1977 ako TJ Slovan Skalité. Do prevratu 1989 by sa dalo z pohľadu populárnosti hovoriť ako o zlatých časoch, pretože len na Kysuciach bolo toľko podujatí, že zo Skalitého takmer celú zimu odchádzal každý víkend autobus pretekárov a nadšencov bežeckého lyžovania. No autobusy nestáli ani v lete, poriadali sa početné turistické výlety do Fatry a Tatier. Po spomínanej revolúcii odišla s bývalým režimom aj masovosť a nadšenie, čo neobišlo ani Skalité - keď klub stál na pokraji zániku. S novým miléniom však chytil druhý dych a pod záštitou Športového klubu polície zaznamenal nemalé úspechy prevažne v biatlone.

Klub bol oficiálne založený v roku 1979 Zakladateľom a dlhoročným trénerom mladých pretekárov sa stal Jozef Hlušek. Od roku 1994 až po dnešné dni klub vedie tréner Vladislav Vrana. O administratívu a financie sa stará prezident klubu Ivan Čanecký.

Mládež sa stretáva tri krát do týždňa – v nedeľu, utorok a štvrtok, kde rozvíja svoje športové talenty a zdokonaľuje sa v streľbe zo vzduchoviek. Hlavným účelom tréningu nie je vychovať z detí profesionálnych športovcov, ale prebudiť u nich kladný vzťah k športu.

Dlhoroční odchovanci, pre ktorých biatlon znamená niečo viac, podstupujú individuálne tréningy za cieľom presadiť sa. Dosiahli už mnohorakých úspechov na medzinárodnej úrovni.

Odkaz pre vedenie obce

odkaz pre starostu

Fond na podporu športu

Fond na podporu športu

NATUR-PACK

irop bus

Nadácia ŽSK

nadacia ŽSK

Interaktívna mapa

Univerzálny prekladač

Preklad (translations)

Užitočné odkazy

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Monitoring vozidiel

Cykloturistická mapa Skalité