Kalendár akcií

Po Ut St Št Pia So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Plán podujatí 2019

Plán podujatí Skalité 2020

Interaktívna mapa

mapa

Predpoveď počasia

<<
>>
dnes, pondelok 20. 1. 2020
0 °C -4 °C
slabé sneženie, slabý severný vietor
vietorS, 2.27m/s
tlak1045hPa
vlhkosť92%
sneženie0.81mm

Dátum a čas

Dnes je pondelok, 20.1.2020, 15:25:13

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 4
DNES: 242
TÝŽDEŇ: 242
CELKOM: 1033225

Navigácia

Odoslať stránku e-mailom

Obsah

Triedenie odpadu môže byť niekedy nejasné, preto je dobré mať v tom jasno.

Typ: ostatné
odpad triedenieUmývate prázdne konzervy predtým, ako ich vytriedite do odpadu? Neviete, čo spraviť s papierovou škatuľou od pizze? Mlieko v sklenenej fľaši alebo v tetrapaku? Odniesť si nákup v plátenej alebo plastovej taške? Čo s opotrebovanými pneumatikami? Kde môžem získať informácie o zvoze odpadu? Ak sa aj vy neustále pýtate na tieto a podobné otázky, nasledujúce odpovede vám uľahčia vaše každodenné triedenie.

Zosumarizovali sme najčastejšie otázky, ktoré máte ohľadom triedenia odpadu a na ich odpoveď sme využili publikované odpovede odborníkov na odpadové hospodárstvo Petry Csefalvayovej, ktorá je spoluzakladateľkou neziskovej organizácie Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a pracovníčky Obce Skalité – Prevádzkáreň pani Anny Časnochovej.

Musíme sklenené fľaše, plechovky, tetrapaky či kelínky pred recykláciou umyť?

Umývanie má zmysel len vtedy, ak potrebujeme odstrániť hrubú vrstvu obsahu nádoby, ktorá nám znehodnotila materiál danej nádoby. Inak by mohla začať plesnivieť a pleseň by mohla kontaminovať ostatný materiál v nádobe na triedenie. Umývať obaly má zmysel v prípade, ak sa v nich nachádza pokazený obsah (napr. mlieko alebo jogurt), ktorý už nie je možné skonzumovať). Obsah vypláchneme, aby sa pleseň nešírila v triedenom zbere – mohla by kontaminovať obsah zberu. Vymývame bez použitia saponátu.

Ak sme vyprázdnili plastovú nádobu tak, že sme využili jej obsah, napríklad ho zjedli, nie je potrebné nádobu vymývať, pretože recyklačné linky majú na plasty zaradený tzv. studený výplach/práčku a tam „operú“ odpady. Ak takúto nádobu umyjeme vodou aj doma, plytváme ňou, pretože plast bude opláchnutý ešte raz.

Ak ide o sklo a kov, netreba žiaden oplach z toho dôvodu, že recyklácia v jednoduchosti prebieha tzv. tavením suroviny a nečistoty sa spália.

Môžeme hádzať tetrapaky do plastov?

Tetrapak je viacvrstvový materiál zložený z papiera, hliníka a plastu. V súčasnosti nie je možné ho umiestniť do nádob na plast. Tetrapaky zbierame samostatne do transparentných plastových vriec. Zvoz obalov je vo vyhlásených termínoch.       

Môžeme dávať obaly z kovu – plechovky do plastov?

Kovové obaly  sa vo veľkej miere využívajú  ako obaly na nápoje a potraviny. Najčastejšie sa môžete stretnúť s hliníkom (ALU) v podobe plechoviek od nápojov a železom (FE) v podobe konzerv. Kovové obaly sa dajú efektívne recyklovať a v obci Skalité sa zbierajú samostatne do transparentných vriec, teda nemôžeme ich dávať k plastom.

Škatuľa od pizze by nemala ísť do papiera zašpinená. Môžeme ju vyhodiť  do papiera, ak je na nej len zopár mastných fľakov?

Jednoznačne vytrieďte nezašpinenú časť krabice, je to dostatočne kvalitná surovina na recykláciu. Mastný papier je nízkokvalitný a vytvára problém v technológii recyklácie. Ak by ho bolo málo, technológia si poradí, ale s veľkým množstvom mastných fľakov, zvyškami jedla a mastnotou by tento papier mohol byť vyradený z procesu ako nekvalitný. Mastnota sa nerozpustí a v recyklácii pôsobí ako kontaminant.

Je lepšia sklenená alebo plastová fľaša?

Najlepšia je opakovane použiteľná sklenená fľaša oproti jednorázovej PET a jednorázovej sklenenej fľaši. Aj PET aj sklo majú svoje nevýhody práve v trvácnych materiáloch a jednom použití. Oba materiály sú skoro odolné voči prirodzeným podmienkam rozkladu. Problém je ich dlhá trvácnosť a ich životný cyklus, ktorý je krátky.

Je lepšia plátená (bavlnená) taška alebo taška z recyklovaného plastu?

Najlepšia je tá, ktorú použijete opakovane a mnohonásobne. Treba si uvedomiť, že aj trend plátenej tašky spôsobil, že v domácnostiach sa pomaly počet plastových tašiek nahradil rovnakým počtom plátených. Z pohľadu dopadu na životné prostredie, tak opakovane použiteľná plastová taška môže mať menší dopad ako plátená vyrobená z bežnej bavlny pestovanej za vysokej spotreby pesticídov, vody a umelých hnojív.

Akým obalom by sme sa mali v obchodoch vyhnúť – ktoré nie sú recyklovateľné?

Záleží to od toho, na aký druh produktu sú určené, nedá sa to zjednodušene povedať. Ale ak môžete, vyhnite sa obalom tam, kde je to možné. Obalom, ktoré sú z viacerých vrstiev a inodruhovým materiálom, nadbytočným obalom či PVC materiálom. Všetky spomenuté materiály sú nerecyklovateľné. Napríklad chipsy – ich obal je kompozit tvorený hliníkom       a plastom, sú to neoddeliteľné vrstvy a tým pádom sú nerecyklovateľné.

Mrazené hranolčeky, zelenina alebo mrazené halušky v papierovom obale zašpiní obal, ktorý sa už nedá recyklovať. Je lepšie kúpiť si takéto potraviny v plastovom obale, ktorý sa dá umyť a následne recyklovať?

Ak si kupujeme mastné potraviny v papieri, už nejde o bežný papier, ale o papier potiahnutý tenkou plastovou vrstvou alebo voskom. Takýto predmet sa už nedá recyklovať. Ide o vrstvu, ktorá zabraňuje absorpcii mastnoty. Ide o tzv. bariérovú vrstvu. Aj zelenina sa dá nakúpiť čerstvá  a netreba nakoniec riešiť, čo so vzniknutým odpadom. Aj hranolčeky. Základom je si uvedomiť, že ak nám odpad nevznikne, nemám čo riešiť. Ušetrím starosť sebe aj systému.

Môžem opotrebovanú pneumatiku odovzdať na zberný dvor alebo pri zbere nadrozmerného odpadu?

Odpadové pneumatiky v zmysle platnej legislatívy o odpadoch nepatria do komunálneho odpadu, ani v prípade, že pochádzajú od občana. V obci Skalité ich nemôžte odovzdať        na zberný dvor a ani ich odovzdať pri zbere nadrozmerného odpadu.

Povinnosťou občana - konečného používateľa pneumatík je preto odovzdať použité pneumatiky distribútorom pneumatík.  Odpadové pneumatiky je možné odovzdať bezplatne v pneuservise, autoservise, v predajni pneumatík, ktoré sú označené ako „Miesto spätného odberu pneumatík“. Spätný zber sa vykonáva bez viazanosti na nákup tovaru či služieb, ako aj  bez ohľadu na značku pneumatík. V obci Skalité môžete odovzdať opotrebované pneumatiky: Autosevis Miroslav Gavlák, Skalité – Triciatok č. 1315.U Daniela, s.r.o., Daniel Truchlík, Skalité č. 1457.Pneuservis – Ján Zemaník, Skalité č. 1240.                     

Môže má obec pokutovať ak nechám odpad na inom mieste ako to určila obec?

V zmysle § 13 zákona o odpadoch sa zakazuje uložiť odpad na inom mieste ako je určené obcou.

Za vytvorenie nelegálnej „čiernej“ skládky môže obec v zmysle § 115 zákona o odpadoch uložiť vinníkovi pokutu do 1500 eur.

Kde môžem získať informácie  o spôsobe triedenia odpadov v obci?

Všeobecné záväzne nariadenie  č. 2/2016 o nakladaní s komunálnymi odpadmi a s drobnými stavebnými odpadmi na území obce upravuje podrobnosti o spôsobe zberu a prepravy komunálnych odpadov, o spôsobe triedeného zberu jednotlivých zložiek komunálnych odpadov, o spôsobe nakladania s drobnými stavebnými odpadmi, ako aj miesta určené na ukladanie týchto odpadov a na zneškodňovanie komunálnych odpadov. Nariadenie vymedzuje práva a povinnosti orgánov obce, pôvodcov a držiteľov odpadu v oblasti nakladania s komunálnymi odpadom vrátane jeho zberu a prepravy. Ďalej upravuje spôsob nahlasovania nezákonne umiestneného odpadu a podrobnosti prevádzkovania zberného dvora.

Všeobecné záväzne nariadenie je zverejnené na web sídle obce www.skalite.sk, ďalšie informácie – harmonogram zberov a iné zaujímavé informácie z odpadovej problematiky v sekcií prevádzka. Na Vaše otázky Vám ochotne odpovedajú pracovníci Obce Skalité – Prevádzkáreň osobne alebo na telefónnom čísle 041/4376221, 0917 873 506, 0905868285.

 

 

 

 


Vytvorené: 23. 10. 2019
Posledná aktualizácia: 23. 10. 2019 12:39
Autor: Správce Webu