Kalendár akcií

Predpoveď počasia

dnes, sobota 21. 7. 2018
23 °C 10 °C
jasná obloha, slabý juhozápadný vietor
vietorJZ, 1.65m/s
tlak983.85hPa
vlhkosť89%

Dátum a čas

Dnes je sobota, 21.7.2018, 9:58:06

Návštevnosť:

ON LINE: 12
TÝŽDEŇ: 4360
CELKOM: 650152

Odoslať stránku e-mailom

História klubu

Prvopočiatky

Biatlon je trieda v živote športu, pretože mal a stále má použitie v každodennom živote. Jaskynné kresby boli nájdené v Nórsku asi v období pred 5000 rokmi, dali nám najskoršie záznamy z lyžovania a nosenia zbrane na poľovanie alebo zápasenie.

Historické záznamy z Ázie tiež hovoria o "koňoch s krídlami", stopy poľovníkov prenasledovali zvieratá hrajúce sa na snehu.

Základy biatlonu
Prvé historické záznamy biatlonových pretekov sa nachádzali v mieste blízko Švédsko-Nórskych hraníc v roku 1767, medzi pohraničnou armádou týchto dvoch krajín. Všeobecný vývoj v biatlone pokračoval priamo, poľovanie a vojnový stav do času keď došlo ku športovej demonštrácii sa prvé ZOH v roku 1924 Chamonix vo Francúzsku niesli pod menom vojenská hliadka. Od vtedy biatlon utrpel veľa dramatických zmien, vrátane prístupu na ZOH v Squaw Valley (USA) a zmene malorážky (22 palcový kaliber) v roku 1978

Biatlon v našich končinách

Biatlon je v súčasnosti najúspešnejším slovenským zimným športom
Vzhľadom k náhlemu nárastu propagácie biatlonu by sa mohlo zdať že je to nové športové odvetvie, ktoré sa u nás rozvíja len v posledných niekoľkých rokoch. Nie všetci však vedia, že biatlon sa u nás rozvíjal od konca štyridsiatych rokov. Ťažko by ste ho však hľadali v kronikách a novinových výsledkoch pod týmto názvom. V bývalom Československu sa biatlon skrýval za názvom Sokolovské preteky brannej zdatnosti a letný biatlon mal pomenovanie Dukelské preteky brannej zdatnosti. Obidve tieto obľúbené masové disciplíny, ktorých sa zúčastňovalo množstvo pretekárov vo všetkých vekových kategóriách, zastrešovali masovo-branné športy Zväzarmu.

Biatlon na Skalitom

Biatlon sa v Skalitom začal naplno rozvíjať len v 90-tych rokoch. Do vtedy sa viac preferoval klasický beh na lyžiach, ktorý tu fungoval od roku 1977 ako TJ Slovan Skalité. Do prevratu 1989 by sa dalo z pohľadu populárnosti hovoriť ako o zlatých časoch, pretože len na Kysuciach bolo toľko podujatí, že zo Skalitého takmer celú zimu odchádzal každý víkend autobus pretekárov a nadšencov bežeckého lyžovania. No autobusy nestáli ani v lete, poriadali sa početné turistické výlety do Fatry a Tatier. Po spomínanej revolúcii odišla s bývalým režimom aj masovosť a nadšenie, čo neobišlo ani Skalité - keď klub stál na pokraji zániku. S novým miléniom však chytil druhý dych a pod záštitou Športového klubu polície zaznamenal nemalé úspechy prevažne v biatlone.

Klub bol oficiálne založený v roku 1979 Zakladateľom a dlhoročným trénerom mladých pretekárov sa stal Jozef Hlušek. Od roku 1994 až po dnešné dni klub vedie tréner Vladislav Vrana. O administratívu a financie sa stará prezident klubu Ivan Čanecký.
Mládež sa stretáva tri krát do týždňa – v nedeľu, utorok a štvrtok, kde rozvíja svoje športové talenty a zdokonaľuje sa v streľbe zo vzduchoviek. Hlavným účelom tréningu nie je vychovať z detí profesionálnych športovcov, ale prebudiť u nich kladný vzťah k športu.

Dlhoroční odchovanci, pre ktorých biatlon znamená niečo viac, podstupujú individuálne tréningy za cieľom presadiť sa. Dosiahli už mnohorakých úspechov na medzinárodnej úrovni.